Navigácia

 • Hurá von s Pl@ntNetom

  Hurá von s Pl@ntNetom

  Naša škola, Gymnázium Mateja Hrebendu v Hnúšti, bola vybraná do dvadsiatky škôl, ktoré v tomto školskom roku budú realizovať projekt pod názvom Hurá von s Pl@ntNetom, ktorý finančne podporuje Fond SK-NIC.

  Hurá von s Pl@ntNetom je projekt, ktorý realizuje CEEV Živica v spolupráci s francúzskymi vedcami a vývojármi mobilnej aplikácie Pl@ntNet a botanikmi zo Štátnej ochrany prírody. Projekt potrvá do augusta 2021. Školy okrem nového spôsobu vyučovania vonku vďaka projektu rozvinú spoluprácu v oblasti „Citizen Science“ a stanú sa „občianskymi výskumníkmi“ pri mapovaní terénu a zbere dát (fotiek rastlín).

   

                                                                                                               Mgr. Zlata Vinclavová 

 • Čarovné vône byliniek

  Čarovné vône byliniek

  Dňa 6.10.2020 prebiehala na našej škole tvorivá  dielňa v rámci projektu Projekt je zmena. Do tejto tvorivej dielne sa zapojili žiačky siedmej A triedy a  aj naše pani profesorky.

  Pomocou   tvorivej dielne sme sa snažili docieliť, aby mladá generácia nezabudla na dôležitosť a význam byliniek. Sú pre nás veľmi užitočné, či na varenie, liečenie , alebo na výrobu pleťovej a telovej kozmetiky.

  Tvorivá dielňa pozostávala z viacerých častí – účastníci si technikou dekupáže pripravili nádoby, ktoré následne naplnili zmesou sušených byliniek, druhá skupina si pripravila ekologické vrecúška s regionálnymi výšivkami alebo maľbou na textil. Takto pripravené vrecúška boli  naplnené  pripravenou bylinkovou čajovou zmesou.

  Tvorivá dielňa mala veľký úspech, účastníci odchádzali domov s vlastnými výrobkami a dobrým pocitom.  

  Tento malý projekt bol zrealizovaný s podporou organizácií  IUVENTA-Slovenský inštitút mládeže Rozvojovej agentúry BBSK Dobrý kraj v rámci projektu PROJEKT JE ZMENA.

                                                                        

                                                                                    Than Quynh Trang (žiačka siedmej A triedy)

 • Bylinky v kozmetike

  Bylinky v kozmetike

  Dňa 6.10.2020 sa uskutočnila tvorivá dielňa (Projekt je zmena) na výrobu prírodnej kozmetiky v  Gymnáziu Mateja Hrebendu. Vyrábali sme mydlá a krémy na tvár a ruky. Do tvorivej dielne sme zapojili naše pani profesorky a žiakov nižších a vyšších ročníkov. Naši hostia sa mohli ponúknuť aj sladkým občerstvením alebo rôznymi nápojmi. Cieľom  projektu bolo, aby si ľudia uvedomili, že veci, ktoré denne používame a aplikujeme na naše telo, si vieme jednoduchým a kreatívnym spôsobom vyrobiť aj doma a nemusíme používať chemicky upravené produkty z obchodov, ktoré sú často  predražené.

  Pri výrobe mydla sme použili mydlovú hmotu, ktorú sme rozpustili, pridali farbu a vôňu a následne sme hotové mydlo nechali stuhnúť v silikónových formách. K výrobe krému sme zakúpili nádobky, ktoré sme si podľa vlastnej  fantázie vyzdobili technikou  dekupáže. Do hotovej nádobky sme následne  naliali krém, ktorý sme si vopred pripravili a nechali sme to všetko dobre zatuhnúť. Hotové mydlá sme darčekovo zabalili, a tak sme pripravili malé darčekové balíčky prírodnej kozmetiky.

  Dúfam a verím, že naša tvorivá dielňa bola úspešná a hostia si uvedomili nasledovné: je dôležité chrániť seba a ostatných pred vplyvom chemických produktov  a  rozvíjať svoju vlastnú kreativitu.

  Tento malý projekt bol zrealizovaný s podporou organizácií  IUVENTA-Slovenský inštitút mládeže Rozvojovej agentúry BBSK Dobrý kraj v rámci projektu PROJEKT JE ZMENA.

   

                                                                Lucia Hedvigová (žiačka siedmej A)

 • Oznam

  Vážení rodičia,

  oznamujeme Vám, že na základe rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu s účinnosťou od 12. októbra 2020 do odvolania, prechádzajú žiaci kvinty, sexty, septimy a oktávy na dištančnú formu vzdelávania.

  Žiaci tercie a kvarty pokračujú v štúdiu prezenčnou formou podľa rozvrhu.

                                                                                                                                                                                                          vedenie  GMH

 • Výstava fotografií o klimatickej spravodlivosti

  Výstava fotografií o klimatickej spravodlivosti


  Odborná prednáška ku putovnej výstave  sa uskutočnila vo štvrtok 24.9.2020  na našej škole.

  Prednášku viedol programový riaditeľ Priateľov Zeme-CEPA Juraj Zamkovský. Hovoril o rastúcich škodách, ktoré sú spôsobené destabilizáciou podnebia - najmä nedostatok potravín a vody, šírenie chorôb a majetkové škody spôsobené extrémnymi prejavmi počasia. Ďalej hovoril o tom, že až 80 percent zdrojov, z ktorých sa vyrába energia, totiž tvorí ropa, zemný plyn a uhlie. Tieto fosílne zdroje sa v prírode vytvárali milióny rokov. Hoci sa ich zásoby ešte nedávno zdali obrovské, priemyselná civilizácia ich spotrebúva tempom, pri ktorom sa vyťažiteľné rezervy môžu minúť už za života súčasnej najmladšej generácie. Spomenul hlavne globálne problémy, ktoré postihujú najmä chudobné a zadlžené krajiny, ktoré nemajú a ani nebudú mať prostriedky na rýchlu a účinnú adaptáciu, ide o krajiny ako je napr. Bangladéš, India, Namíbia, Peru.

  Výstava obsahuje 44 veľkoplošných farebných snímok z 28 krajín 6 kontinentov od 40 fotografov so stručným sprievodným textom. Výstavu zostavili Priatelia Zeme-CEPA v spolupráci s partnerskými organizáciami z Rakúska, Španielska, Holandska, Maďarska a Malty.

  Výstava putuje po okresoch Rimavská Sobota, Rožňava a Kežmarok v rámci projektu „Vytváranie pilotných kapacít pre koordináciu udržateľnej energetiky v marginalizovaných regiónoch Slovenska“. Projekt podporila Európska klimatická iniciatíva (EUKI) nemeckého spolkového Ministerstva životného prostredia, ochrany prírody a jadrovej bezpečnosti (BMU).

   

   

 • Jesenné svetlušky

  Jesenné svetlušky

       Dňa 23.9.2020 prebiehala na našej škole realizácia projektu formou tvorivej dielne  Projekt je zmena, pod názvom „ Jesenné svetlušky „.  Názov  projektu nie je náhodný.  Začína sa ďalšie krásne obdobie života našej prírody, jeseň, ktorá je typická nielen svojou farebnosťou, ale aj skorším západom slnka. Noci sú už dlhšie. A práve tu má uplatnenie výsledok našej tvorivej dielne. Na účastníčky čakali na stole pripravené dekorácie -  rôzne farebné mašličky, jesenné doplnky, ryžový papier a servítky s jesennými motívmi, lepy, nožničky - a samozrejme sklenené svietniky.  Každá účastníčka tvorivej dielne si mohla podľa svojej fantázie vyzdobiť svoj svietnik , ktorý jej bude spríjemňovať dlhšie jesenné večery u nej doma. Tvorivej dielne sa zúčastnili mamy našich žiakov, naše vyučujúce a žiačky septimy. Uskutočnenie tvorivej dielne bolo skomplikované súčasnou situáciou, ktorá ovplyvnila počet a zloženie účastníkov. Ale aj  tak výsledkom  ich práce boli krásne   svietniky – jesenné svetlušky.

  Projekt bol uskutočnený za podpory Slovenského inštitútu mládeže Iuventa, Rozvojovej agentúry BBSK Dobrý kraj a Banskobystrického samosprávneho kraja.

                                                                                                                Mgr. Zlata Vinclavová, GMH Hnúšťa

 • Slivkové hody

  Slivkové hody

  Jeseň je obdobím, počas ktorého dozrieva úroda. Z polí a sadov sa zberá zelenina a ovocie. Ľudia ich spracúvajú a uskladňujú na dlhé zimné obdobie. V tomto čase dozrievajú aj slivky. Spôsobov ich spracovania je mnoho.

  V našej škole sa žiaci III.A dozvedeli od senioriek, akým spôsobom sa slivky využívali v minulosti. Spoločne pripravili tradičné jedlá so slivkami. Naučili sa variť podľa tradičných receptov slivkové „gombovce“, pirohy a zemiakové „krompľaníky“ so slivkovým lekvárom. Dozvedeli sa ako sa v minulosti varil domáci lekvár zo sliviek. Získali „grífy“ pri miesení a pečení tradičného kysnutého slivkového koláča s posýpkou.

  Spolupráca staršej a mladej generácie je významným spôsobom, ako sa  navzájom obohacovať, učiť a vytvárať si vzájomný rešpekt a úctu.

  Tento malý projekt bol zrealizovaný s podporou organizácií  IUVENTA-Slovenský inštitút mládeže Rozvojovej agentúry BBSK Dobrý kraj v rámci projektu PROJEKT JE ZMENA.

   

                                                                Mgr. Ľ. Bystrianska, GMH Hnúšťa

 • Oznam

  Vážení rodičia,

  oznamujeme Vám, že celoškolské rodičovské združenie, ktoré sa malo konať 29. septembra 2020, sa  v dôsledku súčasnej situácie na Slovensku súvisiacej s COVID-19  neuskutoční.

  Nakoľko hlavnými bodmi tohto stretnutia rodičov bola voľba členov Rady školy a predsedu RZ, hlasovanie prebehne prostredníctvom EduPage.

  Vážení rodičia, zároveň Vás prosíme, aby ste sledovali pokyny triednych učiteľov.

  Za pochopenie ďakujeme.

 • Oznam

  Vážení rodičia,

  srdečne Vás pozývame  na celoškolské rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční 29. septembra 2020 o 15.00 hodine v telocvični školy.  Tešíme sa na Vašu účasť.

                                                                                     Výbor RZ, vedenie a pedagógovia školy

 • KOŽAZ

  KOŽAZ

  Kurz ochrany človeka a zdravia sa konal od 9.9. - 11.9. 2020 kombinovanou formou.

  Prvý deň sme absolvovali teoretickú prípravou v škole. Ďalšie dva dni sme absolvovali turistiku a cykloturistiku zo zástavky Zbojská do sedla Burda, kde sme mali zabezpečený nocľah, každý mal vlastnú karimatku a spacák. V sedle Burda sme si vyskúšali prakticky prvú pomoc, orientáciu v prírode atď., ale hlavne sme spoločnými silami uvarili výborný guláš.

  Posledný deň sme sa vrátili do Tisovca dolinou , ktorá sa volá Roveň.

                                                                                                                      trieda siedma A

   

 • Organizácia vyučovania

  Riaditeľstvo Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti oznamuje rodičom a žiakom nasledovnú organizáciu vyučovania:

   

   4. 9.  2020  (piatok)

  Slávnostné otvorenie školského roka 2020/2021 o 8:00 hod. v triedach  s triednymi učiteľmi. Každý žiak bude mať správne nasadené ochranné rúško a pred vstupom hlavným vchodom do budovy školy si dezinfikuje ruky. Ďalšie opatrenia nájdete na stránke MŠVVaŠ SR.

  https://www.minedu.sk/stredne-skoly-aktualizovane-2682020/

  Všetci žiaci si prevezmú učebnice na tento školský rok

   

  7. 9.  2020 (pondelok)  

  žiaci 3.A  – účelové cvičenie

  žiaci 4.A, 5.A, 6. A, 7.A, 8. A – učia sa podľa rozvrhu

   

   8. 9.  2020  (utorok)

  žiaci  4.A  – účelové cvičenie

  ostatné triedy sa učia podľa rozvrhu

   

  9. – 11. 9.  2020  (streda, štvrtok, piatok)

  žiaci 7. A  –  Kurz ochrany života a zdravia

  ostatné triedy sa učia podľa rozvrhu

   

   

  Organizácia školského roka 2020/2021

  Školský rok sa začína 1. septembra 2020. Školské vyučovanie sa začína 2. septembra 2020 (streda).

  Školské vyučovanie v prvom polroku školského roka sa končí 29. januára 2021 (piatok).

  Školské vyučovanie v druhom polroku sa začína 2. februára 2021 (utorok) a končí sa 30. júna 2021 (streda).

   Testovanie 9

  Celoslovenské testovanie žiakov 4. ročníka gymnázia s 8-ročným vzdelávacím programom sa uskutoční z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra:

  Riadny termín – 24. marca 2021 ( streda)

  Náhradný termín – 14. a 15. apríla 2021 (streda, štvrtok)

   Maturitná skúška

  Riadny termín externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky bude v predmetoch:

  a) slovenský jazyk a literatúra

  16. marca 2021 (utorok)

  b) anglický jazyk, francúzsky jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk

  17. marca 2021 (streda)

  c) matematika

  18. marca 2021 (štvrtok)

   Náhradný termín externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termíne  8. -  13. apríl 2021.

  Opravný termín externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky pre školský rok 2020/2021 sa uskutoční v termíne  3. -  8. september 2021.

  Príslušné OŠ OÚ určia termíny internej časti maturitnej skúšky, okrem písomnej formy, jednotlivým stredným školám v ich územnej pôsobnosti v čase od 17. mája 2021 do 4. júna 2021.

  Informácie o maturitnej skúške v školskom roku 2020/2021 sú zverejnené na http://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/maturita.

   

 • Zhodnotenie biologickej olympiády

  Ako každý rok máme na našej škole žiakov, ktorí venujú prírodným vedám viac pozornosti. Zaujíma ich živá i neživá príroda, environmentálne problémy, problémy nás všetkých.

  Žiaci tretej A triedy, Viktor Kamenský a Jonáš Bábela, sa venovali neživej prírode, kde spoznávali minerály a horniny, ich vlastnosti, lokality výskytu a ich praktické využitie. Žiak  Dávid Vengrín sa venoval botanike. Spoznával rastliny, ich charakteristické znaky a pripravoval si herbár rastlín.

  Žiačka šiestej A triedy, Diana Kiráľová, pracovala na environmentálnej téme, v ktorej sa zamerala a spracovala údaje, ktoré poukazujú na  celospoločenský problém s odpadom, ktorý vzniká pri pre nás dôležitých dňoch ako je Pamiatka zosnulých. Každý človek sa snaží vyjadriť úctu a lásku k svojim zosnulým tým, že na hroby kladie čím viacej vencov a kytíc z umelých kvetov a zapaľuje veľký počet kahancov. Nik si pri tom neuvedomuje, koľko odpadu sa vyprodukuje.

  Žiačka siedmej A triedy, Zdenka Slatinská, sa vo svojej práci zaoberala telesnou zdatnosťou našich žiakov druhej a tretej triedy, ktorú porovnávala s telesnou zdatnosťou žiakov rovnakého veku spred desiatich a dvanástich rokov. Zároveň porovnávala spôsob trávenia voľného času mladých ľudí. Z prieskumu jej vyšlo, že telesná zdatnosť detí postupne klesá, čo má za dôsledok aj ich spôsob života. Svoj voľný čas väčšinou trávia pri počítači alebo na mobiloch pripojených na sociálne siete.

  Svoje práce mali odprezentovať na krajskom kole v Banskej Bystrici. Práce sa prezentujú pomocou posterov, ktoré naše žiačky mali pripravené. Postery boli vytlačené za finančnej pomoci občianskeho združenia Otvorenosť, čím im chcem touto cestou veľmi pekne poďakovať.   

  Naši žiaci sa nemohli tohto roku zúčastniť súťaží z dôvodu celoštátnej karantény koronavírusu. Preto by som sa týmto spôsobom chcela poďakovať uvedeným žiakom za ich snahu a prípravu na súťaž, ktorej sa nemohli zúčastniť z objektívnych príčin.

                                                                                            Mgr. Vinclavová, vyučujúca biológie

 • Diana Kiráľová je opäť víťazkou fyzikálnej súťaže

  Korešpondenčný klub z fyziky FYZKUS je súťažou určenou pre stredoškolákov, ktorú organizuje CVČ – JUNIOR v Banskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. V školskom roku 2019/2020 prebiehala táto súťaž v troch kolách, v ktorých žiaci aplikovali svoje poznatky z fyziky pri riešení teoretických úloh, ale aj pri experimentoch.

        Gymnázium Mateja Hrebendu v tejto súťaži reprezentovali piati žiaci. Na prvom mieste sa opätovne umiestnila Diana Kiráľová zo 6.A triedy, ktorá získala vecné ocenenie a diplom. Prvé miesto sa podarilo Diane získať aj v minulom školskom roku. Zahanbiť sa nedala ani Viktória Lásková zo 7. A triedy, ktorá sa umiestnila na chvályhodnom piatom mieste ocenenom diplomom.

       Srdečne blahoželáme a ďakujeme všetkým žiakom, ktorí nás reprezentovali aj v tomto zložitom období. Prajeme im, aby aj naďalej zostali fyzike verní a dosahovali v nej ďalšie pekné umiestnenia.

   

   

                                                                                                                                                Mgr. Beáta Švergová

 • Bystré hlavičky pracovali ako včeličky

  V septembri na Gymnáziu Mateja Hrebendu odštartoval projekt pod záštitou programu Etwinning, ktorý sa zameriava na vytváranie partnerstiev európskych škôl. Vďaka tomuto programu sa nám podarilo nájsť partnerské školy, s ktorými realizujeme inovatívny školský projekt v rámci vyučovania v bezpečnom virtuálnom prostredí.

  Žiaci druhej A triedy sa zapojili do projektu s názvom „Learning English in a funny way“, kde každý mesiac plnili rôzne aktivity. Súčasťou projektu boli aj žiaci z Talianska, Ukrajiny, Rumunska a Poľska.

  Cieľom jednotlivých aktivít bolo rozvíjať nielen jazykové zručnosti z anglického jazyka, no rovnako spoznávať kultúru a tradície iných krajín, rozvíjať kritické myslenie a tvorivosť, nadviazať nové priateľstvá, podieľať sa na tvorbe vlastného obrázkového slovníka atď.

  Všetkým našim žiakom z druhej A triedy ďakujeme za účasť na tomto projekte, za aktivity, ktoré sa im podarilo splniť aj počas mesiacov, ktoré museli stráviť doma.

  Účasť na školskom projekte bola prínosom nielen pre našich žiakov, ale aj pre učiteľov, ktorí si vymenili informácie a skúsenosti s kolegyňami z Európy v oblasti vyučovania anglického jazyka.


                                                                                           Mgr. J. Dovalová, GMH Hnúšťa

 • Oznam o konaním druhého kola prijímacích skúšok

  OZNAM

   

  Riaditeľstvo Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti

  o z n a m u j e,

  že po prvom kole prijímacích skúšok do švorročného štúdia pre školský rok 2020/2021 je 17 voľných miest.

  Na základe toho sa do 23. júna 2020 uskutoční druhé kolo prijímacích skúšok.

   

 • Kritériá prijímacieho konania do 8-ročného štúdia

  Gymnázium Mateja Hrebendu  Hlavná 431  981 12 Hnúšťa

   

  Kritériá

  prijatia na štúdium do 1. ročníka 8-ročného štúdia

  pre školský rok 2020/2021

   

  Študijný odbor                                                        gymnázium

                                                                                    7902 J

  Počet rokov štúdia                                                 8

  Počet žiakov, ktorých možno prijať                      20/ 1 trieda

  Profilové predmety                                                 slovenský jazyk a literatúra

                                                                                    matematika

   

  Dátum prijímacích skúšok:                                         15. jún  2020  

   

   

   

  Podmienky prijatia

   

             Žiaci prihlásení na štúdium budú konať prijímacie skúšky za slovenského jazyka a literatúry a z matematiky.

   

  Maximálny počet bodov, ktoré môže žiak získať: 100

  Minimálny počet bodov, ktoré môže žiak získať:    30

   

  1. Za študijné výsledky v polročnej klasifikácii 5. ročníka
  • Priemerná známka do 1,50:                 50 bodov
  • Priemerná známka nad 1,50:               30 bodov

   

   

  1. Za prijímacie skúšky
  • maximálny počet bodov za prijímaciu skúšku zo SJL: 25 bodov
  • maximálny počet bodov za prijímaciu skúšku z MAT:  25 bodov

   

  Na základe sčítania bodov (za výsledky z prvého polroka 5. ročníka štúdia na ZŠ a výsledkov oboch častí prijímacej skúšky) bude stanovené poradie uchádzačov o štúdium.

   

                                                                                                           

   

                                                                                                         PhDr. Blažena Hrušková,

                                                                                                                 riaditeľka školy

 • Sapere aude!

  V súčasnosti žijeme v období, kedy nás naše kroky nevedú prevažne do ulíc a veľkých miest, práve naopak, ďaleko od ľudí – do prírody. A tak sme sa v rámci vyučovania dejepisu rozhodli spojiť príjemné s užitočným. Žiaci 2. A sa zahrali  na osvietenských vzdelancov, konkrétne vedcov – botanikov, a svoje návštevy prírody využili na poznávanie a zber rastliniek, ktoré našli. Tým nielen spoznávali prácu učencov 18. storočia veriacich v silu vzdelania a ich snahu o pokrok vo vede a následné vybudovanie lepšieho sveta, ale aj posilnili medzipredmetové vzťahy a vytvorili krásne vlastné herbáre.    

  Mgr. L. Ulická

 • KRÁSNA, LÁSKAVÁ, MÚDRA, EMPATICKÁ, SPOĽAHLIVÁ, STAROSTLIVÁ, PODPORUJÚCA, CHÁPAVÁ, NÁPOMOCNÁ, ÚŽASNÁ .......

  KRÁSNA, LÁSKAVÁ, MÚDRA, EMPATICKÁ, SPOĽAHLIVÁ, STAROSTLIVÁ, PODPORUJÚCA, CHÁPAVÁ, NÁPOMOCNÁ, ÚŽASNÁ .......

  To je iba niekoľko charakteristických slov  na adresu tej najmilšej osoby na svete pre väčšinu z nás  - na adresu našej mamičky.

  Blíži sa krásny sviatok – Deň matiek.

  Deň matiek patrí medzi najdojemnejšie sviatky - pre každého človeka je jeho matka najdôležitejším človekom na svete. Od detstva až po posledné chvíle pred odchodom z tohto sveta si človek nesie v sebe jedinečný a neopakovateľný obraz svojej matky. Matky, ktorá všetko chápe, odpúšťa, vždy poľutuje a bude stále milovať svoje dieťa bez ohľadu na to, aké ono je.

  Deti na Slovensku a v mnohých krajinách sveta si môžu spomenúť na svoje matky osobitne na Deň matiek. Pripadá na druhú májovú nedeľu. Vzdať úctu všetkým mamičkám, mamkám, maminám možno rôznym spôsobom, napríklad darovaním kytice, darčeka, návštevou či spomienkou.

  Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali Deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey - matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni - od 15. do 18. marca. Nemali však charakter verejných osláv fenoménu materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.
  V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. Na európsku pôdu sa sviatok dostal prostredníctvom Švajčiarok v roku 1917.
  Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať po roku 1989.

  Na všetky mamičky v našom meste si spomenuli aj žiaci Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti. Všetkým mamám a ženám, ktoré sú tu pre nás, venovali niekoľko veršov a pozdravy, ktoré pripravili takto na diaľku.

  Maminke na každý deň

  Každý deň mamička zlatá, vždy a vždycky znova,
  žiada sa mi povedať ti tie najkrajšie slová.
  Jemné, nežné ako dúha a prekrásne ako kvietky,
  ale márne hľadám slová, neschopné sú všetky.
  Vyjadriť ,čo v srdci chovám ako ťa ja rada mám.
  Daj mi líčko, miesto slov ťa vrúcne pobozkám.

   

   

  Mgr.M.Pevná

 • Prijímacie konanie

  Gymnázium Mateja Hrebendu  Hlavná 431  981 12 Hnúšťa

   

  Kritériá

  prijatia na štúdium do 1. ročníka 4-ročného štúdia

  pre školský rok 2020/2021

   

  Študijný odbor                                                         gymnázium

                                                                                    7902 J

  Počet rokov štúdia                                                   4

  Počet žiakov, ktorých možno prijať                      17/ 1 trieda

   

   

  Podmienky prijatia

   

  1. ZOHĽADNENIE ŠTUDIJNÝCH VÝSLEDKOV

   

  Za prospech na základnej škole budú pridelené preferenčné body podľa známok z koncoročnej klasifikácie za 8. ročník a polročnej klasifikácie za 9. ročník základnej školy nasledovne:

   

  1. 1 Povinné predmety:

  Do celkového súčtu budú pridelené body za každú známku samostatne podľa nasledujúceho vzťahu:

  počet bodov= 5.(4-x).(4-x) , kde x je známka .

   • Slvenský jazyk a literatúra
   • Matematika

  Maximálny počet bodov - 180.

   

  2. PROSPECH

  Ak žiak dosiahol v 8., 7. a 6. ročníku stupeň 1 – výborný zo všetkých predmetov, do celkového hodnotenie sa započíta 5 bodov za každý školský rok.

  Maximálny počet bodov – 15.

   

   

  3. ĎALŠIE KRITÉRIA

   

  3. 1  Predmetová olympiáda

  Predmetová olympiáda sa započítava do celkového hodnotenia, ak sa žiak umiestnil na 1.mieste až 5. mieste. v okresnom alebo krajskom kole v 8.ročníku alebo 9.ročníku v olympiáde zo SJL, cudzieho jazyka ( ANJ, NEJ, RUJ, SJA, FRJ), DEJ, MAT, FYZ, CHE, BIO, GEG alebo technickej olympiáde a Pytagoriáde.

  Počet bodov – 35.

   

  3. 2 Celonárodné a medzinárodné umiestnenia

  Celonárodné a medzinárodné umiestnenia žiaka sa započítavajú do celkového hodnotenia podľa profilácie strednej školy.

  Počet bodov – 60.

  Uchádzač o štúdium môže získať maximálne 290 bodov.

   

  4.  V prípade rovnosti bodov, budú postupne uplatnené nasledovné kritériá:

  1. Podľa § 67 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov bude prednostne prijatý uchádzač, ktorý má podľa rozhodnutia posudkovej komisie sociálneho zabezpečenia zmenenú pracovnú schopnosť,

   

  1. získal väčší počet bodov za bod č. 3  Ďalšie kritéria.

  Uchádzač o štúdium doručí riaditeľstvu gymnázia nasledujúce dokumenty: vyplnená prihláška na vzdelávanie na strednú školu,  diplomy alebo výsledkové listiny preukazujúce poradie žiaka.

   

  Prihlášku na štúdium je potrebné poslať do 15. mája 2020 riaditeľovi základnej školy, ktorú žiak navštevuje. Do 21. mája 2020 riaditeľ základnej školy odošle prihlášku na strednú školu.

   

                                                                                                            PhDr. Blažena Hrušková

                                                                                                                  riaditeľka školy

 • OZNAM

  Riaditeľstvo Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti

  oznamuje rodičom a žiakom,

  že v čase mimoriadnej situácie, zapríčinenej  prerušením vyučovanie v školách

  od 16. 3. 2020,

  nebudú klasifikované predmety

  telesná a športová výchova, výtvarná výchova, hudobná výchova, etická výchova, náboženská výchova a umenie a kultúra,

  pretože  súčasný spôsob vyučovania neumožňuje naplniť ciele týchto predmetov.

  Ďalšie pokyny k hodnoteniu: https://www.ucimenadialku.sk/subory/usmernenie-hodnotenie-ziakov-strednych-skol.pdf

  Pokyny k hodnoteniu maturít:   https://www.ucimenadialku.sk/subory/2020-04-23-Rozhodnutie-MS-spojene.pdf

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Mateja Hrebendu, Hlavná 431, 981 12 Hnúšťa
  Hlavná 431, 981 12 Hnúšťa
 • 047 542 2301

Fotogaléria