Navigácia

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Návšteva v DSS Klenovec

  Dňa 28.mája 2021 žiaci Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti navštívili obyvateľov Domova dôchodcov a  sociálnych služieb v Klenovci. Obyvatelia domova ako aj personál zariadenia nás milo privítal v priestoroch krásnej záhrady. Obyvatelia na nás čakali v altánku a milo sa usmievali. Úvodnými slovami básne sa prihovorila Rebeka Vranská :

   

  Starosti, trápenia,

  na chvíľu nechajme,

  pocit šťastia i radosti

  všetci vychutnajme.

  Lebo tieto krásne chvíle

  len málo trvajú ,

  spev vtáčikov,

  lásku v žití nám pripomínajú.

  Aj májový dáždik

  hodný zlata býva,

  lebo sa v ňom pre náš život

  chuť chlebíka skrýva.

   

  Slovami lásky a úcty k obyvateľom domova sa prihovorila Miriam Lásková :

   

  „Najkrajším mesiacom roka je máj, a preto nie je náhoda, že sme k Vám prišli práve teraz.

  Milí naši – máj je mesiacom lásky. Počas mesiaca lásky by sa nikto nemal cítiť sám. Každý jeden z Vás je človekom nenahraditeľným. Je studnicou múdrosti, porozumenia a vzájomnej úcty. Ste obohatením nášho života, minulosťou, prítomnosťou a zároveň našou budúcnosťou. Vaša skúsenosť bude aj našou skúsenosťou.

  Dovoľte nám, aby sme sa Vám poďakovali za celý Váš doterajší život, zaželali Vám šťastie a zdravie.

  Zároveň prijmite od nás malú pozornosť, ktorú sme si pre Vás s láskou a vďačnosťou pripravili.“

  Na záver Mirka a Rebeka odovzdali každému obyvateľovi a zamestnancovi domova ručne vyrobený darček a pozdrav, ktorý s láskou vytvorili žiaci školy.

  Pekné fotografie urobil Samuel Vranský.

  Mgr.Pevná, Mgr.Vinclavová

 • Moderná jazyková a počítačová učebňa

  Aj naša škola reagovala na výzvu Okresného úradu v Rimavskej Sobote, vypracovala projekt a opäť bola úspešná. Vďaka podpore Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, podpore najmenej rozvinutých okresov sa škole podarilo získať finančné prostriedky vo výške 46 015€.  V marci 2021 boli na škole zriadené 2 nové učebne – jazyková a informatická. V prvej fáze došlo k samotnej úprave obidvoch miestností- vystierkovanie, vymaľovanie, nová elektroinštalácia, umývadlo, svietidlá, podlaha...Následne boli tieto učebne vybavené modernými IT technológiami. Nová jazyková učebňa bude obsahovať 16 pracovísk pre žiakov s kvalitnými slúchadlami a 1 pracovisko pre učiteľa s centrálnou riadiacou jednotkou a programom, ktorý ovláda všetky žiacke pracoviská cez riadiacu jednotku. Vďaka učebni Zero Klient má učiteľ väčší dohľad nad žiakmi bez toho, aby „stál žiakovi za chrbtom“. Vie kontrolovať žiacke plochy a ak treba zasiahnuť do žiackej práce ihneď, vie blokovať prístup na internet a sociálne siete, môže zdieľať svoju pracovnú plochu ostatným žiakom, môže poslať rôzne typy súborov ktorémukoľvek žiakovi jedným kliknutím a taktiež žiaci naopak učiteľovi- napríklad po ukončení testu. Môže komunikovať so žiakom samostatne cez vlastný integrovaný Chat bez toho, aby vyrušoval ostatných. Je tu tiež možnosť hlásenia sa žiakov cez interný softvér namiesto dvíhania rúk, možnosť vytvorenia personálneho priečinka pre každého používateľa a mnoho ďalších funkcií. Spustiť rôzne typy digitálnych materiálov- zdrojov je pre učiteľa hračkou. Tak sa zabezpečí využívanie všetkých materiálov podporujúcich výučbu jazykov na škole. Pracoviská žiakov sú vybavené kvalitnými slúchadlami zabezpečujúcimi potrebnú zvukovú izoláciu od prostredia, špičkový posluch zvukových súborov. S mikrofónom na vzájomnú komunikáciu tvoria set spĺňajúci všetky potrebné požiadavky modernej výučby. Učiteľ môže žiakov rozdeľovať do skupín, vytvárať dvojice, zapnúť komunikáciu so zvoleným žiakom a s vypnutým mikrofónom diskrétne počúvať a kontrolovať komunikáciu alebo čítanie textu u vybranej dvojice alebo jednotlivca. Na stenu bude umiestnený dotykový monitor, ktorý má dlhšiu životnosť a neporovnateľne ostrejší obraz. Interaktívna a pylónová tabuľa v jednom riešia úsporu miesta v triede a obe sú umiestnené v strede čelnej steny. V PC učebni je umiestnených 18 žiackych a 1 učiteľský počítač. Na stene sa tiež nachádza dotykový monitor.  Moderná interaktívna jazyková učebňa a učebňa informatiky umožní študentom pracovať na svojich projektoch v motivačnom prostredí, aj mimo vyučovacích hodín a pedagógom poskytne priestor do svojich učebných procesov zahrnúť najnovšie vzdelávacie aplikácie.


                                                                                                                       Mgr. Katarína Sroková

 • Užime si angličtinu

  Ešte v minulom školskom roku sa naša škola stala úspešnou pri vypracovaní projektu a zapojila sa do programu Fulbright Slovak Republic. Týmto spôsobom sa jej ako jedinej v rámci Banskobystrického kraja podarilo získať grant na 10-mesačné hosťovanie amerického lektora/asistenta, absolventa štvorročného bakalárskeho štúdia v USA, ktorý bude na škole asistovať učiteľovi alebo samostatne učiť angličtinu. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa nepodarilo daný projekt realizovať v minulom školskom roku, a tak sa študenti na prítomnosť amerického lektora môžu tešiť od septembra nasledujúceho školského roka.

   

                                                                                                                                    Mgr. Katarína Sroková

   

 • Oplatí sa pohnúť prstom

  Vďaka podpore Národnej energetickej spoločnosti a.s. a fínskeho partnera Helen 3 študenti siedmej A triedy (Milan Kyseľ, Diana Kiráľová, Daniel Šebo) sa v dňoch 4.- 6. marca 2020 zúčastnili exkurzie vo Fínsku v Helsinkách. Navštívili elektráreň Salmisaari Helen. Projekt bol realizovaný vďaka podpore Rimavskej energetickej, s.r.o. Cieľom tohto projektu bolo zistiť a preskúmať spôsob fungovania elektrárne, zásobovanie obyvateľstva teplom, spôsob vykurovania či ochladzovania. Ich úlohou bolo natočiť z daného miesta súťažné video. Následne bolo video umiestnené na Facebooku Teplo Slovenska a študenti súťažili s Gymnáziom Poštová 9 Košice. Vzhľadom na veľkosť gymnázia to bola pre našich študentov veľká konkurencia, ale vďaka dobrej stratégii sa im nakoniec podarilo zvíťaziť. Predstavitelia spoločnosti im osobne odovzdali víťazné ceny a keďže ich video bolo skutočne na dobrej úrovni, môžu byť naň právom hrdí. Následne študenti natočili ešte 1 video, ktoré monitoruje spôsob vykurovania v meste Hnúšťa. Dané video poslúži aj ako propagačný materiál pre Národnú energetickú spoločnosť a.s., ktorá sa chystá pokračovať v projektoch a podporovať týmto spôsobom ďalších šikovných mladých ľudí. Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili a našim študentom srdečne blahoželáme.


                                                                                                                Mgr. Katarína Sroková

 • Diana opäť nesklamala

  Diana opäť nesklamala

  Aj napriek dištančnému vzdelávaniu, ktoré trvalo od októbra 2020  do mája 2021, sa naši študenti zapojili do regionálnej fyzikálnej súťaže FYZKUS, ktorú organizovalo  CVČ Junior v Banskej Bystrici. Súťaž prebiehala počas šk. roka 2020/2021 v troch kolách, pričom v každom kole žiaci riešili teoretické a praktické úlohy vo forme pokusov. Najlepšie sa umiestnila Diana Kiráľová zo 7.A triedy, ktorá obsadila 3. miesto. Je chvályhodné, že Diana  sa aktívne zapája do tejto súťaže  už tretí rok s vynikajúcim umiestnením.

       Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

                                                                                          Mgr. Beáta Švergová

                                                                                       

 • Olympijský deň

  Olympijský deň

  Dňa 1.6. sme my, žiaci 7.A triedy a zároveň členovia firmy Bamb-I, vytvorili pre našich spolužiakov rôzne aktivity pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a Olympijského dňa. Každá trieda prišla na ihrisko a vystriedala sa samostatne na všetkých aktivitách, zapísali sme im body, na konci dňa sme spočítali body zo všetkých aktivít a zistili, kto vyhral. Víťazom sa stala trieda 4.A, ale ocenenie získala každá trieda, pretože aj snaha sa cení. Žiaci si zasúťažili napríklad v hode granátom, skákaní vo vreci, hodom kruhu na tyč a v mnohých ďalších aktivitách. Išlo o presnosť, či rýchlosť, ale v prvom rade o zábavu. Sme veľmi radi, že sa žiaci zapájali a s radosťou robili rôzne aktivity, pri ktorých im sem-tam pomohli aj ich triedni učitelia. Samozrejme ďakujeme aj učiteľskému zboru, vďaka ktorému nám bolo umožnené uskutočniť tieto aktivity a potešiť deti počas vyučovania. 

   

  Diana Kiráľová, prezidentka JA Firmy Bamb-I

 • Slávnostná rozlúčka maturantov

  Slávnostná rozlúčka maturantov

      Naši absolventi sa rozlúčili so školou, vyučujúcimi a ostatnými zamestnancami školy. Súčasťou slávnostného odovzdávania maturitných vysvedčení na MsÚ v Hnúšti bolo i ocenenie najlepších študentov, ktorí sa počas štúdia aktívne zapájali do činnosti školy a úspešne nás reprezentovali na krajských i republikových súťažiach.

  Našim absolventom prajeme veľa úspechov na vysokých školách a v osobnom živote.

 • Do prírody s Pl@ntNet

  Do prírody s Pl@ntNet

  PlantNet -  Aplikácia, ktorá Vám odhalí názov rastliny

  Aplikácia bezplatne  pomôže laikom určovať druhy rastlín, ktoré sa vyskytujú v ich okolí. Či to je les, záhradka, alebo aj neďaleká lúka, Pl@ntNet si stým hravo poradí. Aplikácia identifikuje druhy rastlín z fotografií na základe softvéru pre vizuálne rozpoznanie. Druhy rastlín, ktoré sú dostatočne ilustrované v referenčnej botanickej databáze, je možné ľahko identifikovať. Celková databáza obsahuje viac ako 26 700 druhov rastlín, z ktorých približne 6680 druhov predstavuje Európske rastliny.

  Používanie aplikácie je jednoduché, ale aj napriek tomu vám ho priblížime krok po kroku, aby sme predišli nechceným komplikáciám.

   

  Krok č. 1

  Aplikáciu si nájdeme v Obchode Play alebo na App store a stiahneme. Inštalácia prebehne takmer okamžite a aplikáciu môžete hneď používať.

  Krok č. 2

  Spustíme aplikáciu

  Krok č. 3

  Zvolíme si, či chceme, aby nám aplikácia zaznamenávala polohu. Odporúčame si to zapnúť pre presnejšiu identifikáciu rastlín. Ale prípadné nepovolenie neobmedzí správny chod aplikácie.

  Krok č. 4

  Pre odfotenie rastliny klikneme na ikonku fotoaparátu, ktorá sa nachádza v strede na spodnej lište. Otvorí sa vám sekcia „Nové pozorovanie“ s dvoma možnosťami výberu. Buď môžete nahrať novú snímku z galérie, alebo ju priamo odfotiť.

  Krok. č. 5

  V prípade, že chcete nahrať fotografiu z galérie, musíte kliknúť na ikonku galérie a následne povoliť prístup k fotografiám vo vašom telefóne. Následne stačí vybrať vami zvolenú fotografiu.

  Krok č. 6

  Po vybratí fotografie je potrebné zvoliť, o aký orgán rastliny sa jedná (list, kvet, plod, kôra, habitus, ďalší...). Hneď po zvolení a zakliknutí orgánu vám aplikácia vyhodnotí fotografiu a určí o aký druh sa jedná.

  V prípade záujmu si môžete danú rastlinu rozkliknúť a zistiť o nej základné informácie (farba kvetu, tvar listu, tvar plodu, habitus, výskyt ...)

  Krok č. 7

  V prípade, že chcete rastlinu priamo odfotiť, tak si zakliknete ikonku fotoaparátu, a taktiež musíte povoliť aplikácií prístup k snímaniu fotografií. Aplikácia vás priamo presmeruje do fotoaparátu, kde už vy sami musíte vyhotoviť dobru fotku rastliny. Po vyhotovení fotky musíte fotografiu schváliť kliknutím na fajku v pravom hornom rohu. (V prípade, že nie ste spokojný so svojou fotkou, kliknete na krížik, ktorý je v ľavom hornom rohu, a rastlinu odfotíte znova )

  Krok č. 8

  Po vybratí fotografie je potrebné zvoliť, o aký orgán rastliny sa jedná (list, kvet, plod, kôra, habitus, ďalší...). Hneď po zvolení a zakliknutí orgánu vám aplikácia vyhodnotí fotografiu a určí o aký druh sa jedná.

  Taktiež v prípade záujmu si môžete danú rastlinu rozkliknúť a dozvedieť sa o nej základné informácie.

  Bonus

  Aplikácia poskytuje prezretie si vašich doterajších fotografií, jediné čo musíte spraviť je kliknúť na ikonku „profil“, ktorá sa nachádza úplne vpravo dole na hlavnej lište. Po rozkliknutí sa vám ukážu všetky vaše fotografie rastlín.

  Samozrejme aplikácia ponúka rôzne iné vymoženosti vrátane mnohých pekných fotografií všetkých zachytených rastlín.

  Študenti Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScRozvrhy boli aktualizované
 • OZNAM

  Riaditeľstvo Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti

  oznamuje rodičom žiakov 4. ročníka osemročného štúdia,

   že dňa 9. júna 2021 sa uskutoční Testovanie 9

  z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra.

  Ďalšie informácie k Testovaniu 9

   https://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9/roky/2020-2021

   

                                                                           vedenie GMH

 • Biologická olympiáda

  Biologická olympiáda

  Biologická olympiáda kategória A – krajské kolo

     Dňa 11. marca sa naše žiačky, Diana Kiráľová (siedma A) a Zdenka Slatinská (ôsma A) zúčastnili krajského kola biologickej olympiády kategórie A - posterovej časti online formou. Súťaž pozostávala z obhajoby práce. Dianka spracovala ekologickú tému, ktorá sa týkala zistenia množstva odpadu, ktorý sa v našom meste vyprodukuje počas Pamiatky zosnulých v mestskom cintoríne a v cintoríne Hnúšťa časť Likier. Čísla sú alarmujúce a málokto z nás si to uvedomuje. Nasledovali výpočty, z ktorých jej vyšlo, že v cintoríne je dokopy 3684 miest. Priemerný počet kahancov na jednom hrobovom mieste je od 8 do 15,  a teda celkový priemerný počet kahancov bol od 26 tisíc do 50 tisíc, čo je približne takmer 3,7 až 7 ton, v prípade veľkých kahancov až 10 ton. Zdenka mala prácu zameranú na zistenie vplyvu modernej technológie na telesnú zdatnosť žiakov. Mala možnosť vo svojej práci porovnať telesnú zdatnosť žiakov vo veku 12 a13 rokov v období rokov 1998, 2008 a 2020. Telesná zdatnosť sa týkala pohybovej aktivity sed-ľah, skok do diaľky z miesta a člnkový beh. Z porovnania výsledkov vyplýva, že telesná zdatnosť mladých ľudí klesá a narastá priemerná váha. Na zdatnosť má veľký vplyv aj spôsob života mladých ľudí, ktorí trávia svoj voľný čas prevažne pred počítačom alebo s mobilom v ruke.

  Naše žiačky sa umiestnili :     Diana Kiráľová        1. miesto

                                                    Zdenka Slatinská     2. miesto

  Ďakujeme za reprezentáciu našej školy počas dištančnej formy vyučovania.

         Mgr. Zlata Vinclavová

 • Návrat žiakov do školy s účinnosťou od 10. 5. 2021

  Vážení rodičia

   

  Riaditeľstvo Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti Vám oznamuje, že na základe rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a uznesenia Vlády Slovenskej republiky, ako aj odporúčania epidemiologického konzília sa upravuje vyučovanie v školách od 10. mája 2021 podľa COVID AUTOMATU.

   

  Na základe toho od 10. 5. 2021 bude prebiehať vyučovanie prezenčnou formou. To znamená, že do školy nastupujú žiaci všetkých ročníkov (tretia A, štvrtá A, piata A, šiesta A, siedma A a ôsma A trieda).

   

  Pre všetkých žiakov platí nasledovné:

  1. Vyučovanie bude prebiehať podľa platného rozvrhu.
  2. Žiaci nie sú povinní preukázať sa testom na COVID-19.
  3. Pri nástupe do školy je potrebné preukázať sa vyhlásením o bezinfekčnosti, ktoré je možné zaslať cez EDUPAGE: Úvod – Žiadosti/Vyhlásenia.
  4. Všetci žiaci majú povinnosť prekryť si horné dýchacie cesty rúškom.
 • Spojili príjemné s užitočným

  Počas dištančného vzdelávania si žiaci vyšších ročníkov osemročného Gymnázia M. Hrebendu v Hnúšti pripomenuli Deň Zeme  vychádzkou do okolitej prírody.

  Počas vychádzky vyzbierali odpadky, ktoré našli v prírode. Zdokumentovali znečistené miesta, a aj miesta, ktoré ich zaujali výnimočnosťou alebo svojou prírodnou krásou. 

  Takto opísali svoje postrehy z vychádzky:

  Počas prechádzky som si mohla oddýchnuť a vyčistiť si kúsok hlavu. Ale najmä som si oddýchla od počítača a školy.

   

  Táto aktivita sa mi páčila, bola zaujímavá a aj užitočná. Určite by som privítal viac takýchto zaujímavých aktivít .
   

  Spolu s rodinou som vyzbierala odpadky z Rimavy. Môj otec si pyšne obliekol svoj rybársky odev, vliezol do vody a vyhadzoval nám odtiaľ  na breh odpad.

   

  Niektoré miesta v Hnúšti vyzerajú bohužiaľ ako smetisko. Ľudia tam chodievajú vo veľkom vyhadzovať odpadky.

   

  Najväčším prekvapením pre mňa bolo , že aj na akom malom priestore sme vyzbierali jedno vrece a dokonca sme aj našli odpadky, ktoré boli ´´zakopané´´ v odpadových vreciach v zemi. Videli sme rôzne veci, ktoré nás  prekvapili  - umývadlo, TV, koberec.

   

  Tým, že bývam na okraji mesta Hnúšťa, veľa ľudí sa sem prechádzať nechodí. Preto tu naše okolie nemáme až tak znečistené ako možno v iných častiach Hnúšte. Snažíme sa to tu udržiavať stále, a preto som veľa odpadkov nenašla.
  Jediným problémom, ktorý tu máme, je to, že veľa ľudí tu ťaží drevo. Veľa lúk a lesov nám tu zničili a nechali dosť neporiadok alebo škodu.

   

  Odpadkov nebolo priveľa, čo ma celkom príjemne prekvapilo. Nie je to však tým, že by sme sa my, ľudia, starali o naše okolie, skôr to bude tým, že táto trasa ostala ako keby zabudnutá - málokto tam príde.

   

  Vôbec si nevážime našu prírodu a odhadzujeme úplne nezmyselné veci, ako napríklad gumené topánky.                                                                     

  Na okruhu okolo Veľkej a Malej Borovej sme nenašli žiadne odpadky, čo nás trochu prekvapilo. Myslím si, že to je spôsobené tým, že toto miesto nie je veľmi známe a navštevujú ho predovšetkým horári a poľovníci, ktorí majú naozaj radi prírodu.

   

  Snažili sme sa vyzbierať čo najviac odpadu, ktorý sa nám zmestil do batohu - aspoň plechovky a plastové fľaše, nakoľko obrovské plastové vedrá sa nám kvôli náročnosti trasy nepodarilo odniesť.

   

  Mgr. Ľudmila Bystrianska

 • Deň Zeme na našej škole

  Deň Zeme na našej škole

  Deň Zeme na našej škole

  Všetko sa deje v dnešnej dobe trocha netradične. Aj Deň Zeme na našej škole. Nemohli sme sa zapojiť do čistenia nášho mesta, svojho okolia ani uskutočniť aktivity venované ochrane životného prostredia. Ale aj tak sa snažíme medzi svojimi žiakmi šíriť osvetu, myšlienky, pomocou ktorých chceme vzbudiť pochopenie dnešnej alarmujúcej situácie znečistenia životného prostredia a úlohy ich, našej mladej generácie, pri jej ochrane.

  V rámci hodín dištančného vyučovania sme v úvode hodiny viedli so žiakmi diskusiu na danú problematiku a následne im boli pustené filmy Koniec sveta v roku 2050 alebo Oceány plné plastov. Žiaci mohli napísať svoje myšlienky týkajúce sa životného prostredia, jeho znečistenia, ochrany a čím môžu oni prispieť k jeho záchrane.

  Pri čítaní ich myšlienok som sa stretla s veľmi zaujímavými názormi a postojmi. Potešilo ma, že im nie je ľahostajná budúcnosť našej Zeme a mnohí zo žiakov napísali ako v súčasnosti prispievajú k jej  ochrane. Zbieraním smetí vo svojom okolí, nosením si vlastnej tašky na nákupy,  triedením odpadu. No stretla som sa aj s odpoveďou, ktorá ma vôbec nepotešila, ba naopak, vyvolala smútok. Pretože budúcnosť našej Zeme je práve v rukách ďalšej nastupujúcej generácie.

  „ Nemám z toho žiadny pocit, je mi to jedno“.

  Prečítajte si ukážky myšlienok našich žiakov, ktoré vám možno pomôžu dotvoriť tie vaše.

                                                                                                                        Mgr. Zlata Vinclavová

 • Návrat žiakov do školy s účinnosťou od 26. 4. 2021

  Vážení rodičia

   

  Riaditeľstvo Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti Vám oznamuje, že na základe rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a uznesenia Vlády Slovenskej republiky, ako aj odporúčania epidemiologického konzília sa upravuje vyučovanie v školách od 26. apríla 2021 podľa COVID AUTOMATU.

   

  Na základe toho od 26. 4. 2021 bude prebiehať vyučovanie nasledovne:

  1. Do školy nastupujú žiaci tretieho a štvrtého ročníka (tretia A a štvrtá A trieda).
  2. V prezenčnej výučbe pokračuje ôsma A trieda.
  3. Ostatné triedy – piata A, šiesta A a siedma A sa naďalej budú učiť dištančne.

   

  Pre žiakov, ktorí nastupujú na prezenčnú formu vzdelávania (tretia A, štvrtá A a ôsma A) platí nasledovné:

  1. Vyučovanie bude prebiehať podľa platného rozvrhu.
  2. Všetci žiaci sú povinní preukázať sa:
    • RT – PCR alebo antigénovým testom (starým maximálne 7 dní) alebo
    • potvrdením o prekonaní COVID – 19 za posledných 180 dní alebo
    • potvrdením o zdravotnom stave s kontraidikáciou, ktorá neumožňuje testovanie.
  3. Jeden rodič neplnoletého žiaka a plnoletí žiaci sú povinní preukázať sa:
    • potvrdením o bezinfekčnosti
    • RT – PCR alebo antigénovým testom (starým maximálne 7 dní) alebo
    • potvrdením o očkovaní (14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny alebo 28 dní po prvej dávke vektorovej vakcíny) alebo
    • potvrdením o očkovaní (14 dní po prvej dávke mRNA alebo vektorovej vakcíny) a zároveň prekonaním COVID – 19 za posledných 180 dní alebo
    • potvrdením o prekonaní COVID – 19 za posledných 180 dní alebo
    • potvrdením o zdravotnom stave s kontraindikáciou, ktorá neumožňuje testovanie.
  4. Všetci žiaci majú povinnosť prekryť si horné dýchacie cesty.

                                                                                                        PhDr. Blažena Hrušková - riaditeľka školy

 • Deň Zeme

  Deň Zeme

  Deň Zeme – najznámejší a najpopulárnejší spomedzi medzinárodných dní s environmentálnym zameraním sa prvýkrát slávil v Amerike pred 50-timi rokmi ( 22. apríla  1970). O niečo neskôr sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme.

  Cieľom tohto dňa je upozorniť ľudí na problémy životného prostredia. Pripomenúť si našu závislosť na zemských zdrojoch, ktoré nie sú nevyčerpateľné. Aj keď mnohé sú obnoviteľné, na svoju obnovu potrebujú čas a vhodné podmienky, na čo my – ľudia, túžiaci po okamžitom uspokojení svojich potrieb, často zabúdame. Dôsledkom takéhoto správania je nielen pretrvávajúci problém s všadeprítomným odpadom, ale aj nadchádzajúca klimatická kríza.

                                                                                                                                Mgr. Ján Štefánik

 • 22. marec Svetový deň vody

  Voda je niečo, bez čoho by som si nevedela predstaviť život. Ja osobne mám čistú vodu z vodovodu veľmi rada . Voda má veľmi veľa využití, či už na osobnú hygienu, alebo iné každodenné činnosti, proste - vodu potrebuje skrátka každý. Zvieratá, rastliny,  ľudia...
  Ale je problém v tom, že niektorí ľudia si nevážia to, čo majú. Príroda nám dáva všetko a my ju len znečisťujeme. Našla som milión obrázkov vôd, ktoré boli plné smetí a  zvierat, ktoré sa do tých smetí zachytávajú.
  Ak budeme pokračovať takto ďalej- vyhadzovať odpadky do vody a znečisťovať ju- tak si myslím, že nebude na Zemi žiadna voda alebo bude niekde pod hromadou smetí. Voda je niečo, čo má podľa mňa rád každý. Mali by sme si vážiť, že máme každý deň neobmedzený zdroj pitnej vody. V niektorých častiach krajiny to tak nie je.

                                                                                                                                                             Terka Sroková

           Tieto vety napísala žiačka tretej A triedy  po otázke : Čo vo vás evokuje slovo VODA?

  Dnešná doba je pre nás všetkých ťažká. Je poznačená dôsledkami celosvetovej pandémie koronavírusom, ktorá má veľký dopad  nielen na ekonomiku štátov, ale hlavne na človeka ako takého. Poznačilo to mnohých. Každý upadá do myšlienok diania okolo seba, kde sa neustále opakujú slová o počte obetí, nakazených, očkovaných, vyliečených, obmedzeniach, uzatvárania okresov, hraníc....

  Niekedy prestávame vnímať okolo seba niečo iné, krásne. Napríklad, že konečne prišla jar. Jar, ktorá prinesie vôňu kvetov, zeleň trávy, teplé slnko hladiace našu tvár. A práve začiatok jari prináša aj oslavu tej, ktorá znamená pre všetkých život. Oslavu vody. Tej, v ktorej sa začal život a tej, v ktorej pokračuje tento život ďalej. Jediní,kto tento sled môže narušiť, sme my- ľudia. Preto je veľmi dôležité, aby sme si stále každoročne pripomínali dôležitosť tejto životodarnej  tekutiny a zároveň sa zamysleli nad svojím konaním. Kladným, či negatívnym.

  Na našej škole, Gymnáziu Mateja Hrebendu, sa snažíme každoročne pripomínať svojim žiakom dôležitosť tohto sviatku. Slovo voda skloňujeme vo všetkých pádoch, snažíme sa problematiku ochrany a príčiny znečistenia vody dostať do ich povedomia. Je to omnoho ľahšie, pokiaľ sme v blízkom kontakte v škole, kde môžeme tému priblížiť rôznymi aktivitami. O to ťažšie je to teraz, počas súčasného dištančného vyučovania. Naši  žiaci tretej A a ôsmej A triedy na tému voda vypracovali powerpointové  prezentácie a plagáty, v ktorých rozoberali slovo voda z rôznych pohľadov. Niektorí opísali jej vlastnosti- chemické, fyzikálne, biologické. Niektorí opísali jej cestu od zrodenia  až po návrat ( kolobeh ) . V iných prácach sme sa dočítali o jej praktickom využití, či v bežnom živote, alebo ako významnej minerálnej vody. Samozrejme, nechýbajú prezentácie, ktoré poukazujú na jej znečistenie a dôsledky tohto znečistenia na život organizmov, ktorých súčasťou sme aj my, ľudia. 

  Skúste zastaviť svoj krok a aspoň v tento deň sa zamyslieť  nad tým, čo pre vás znamená voda.

  „ Voda je krv matky Zeme, tráva a stromy sú jej vlasy „  indiánske príslovie

                                                                                                                                    Mgr.Zlata Vinclavová

   

 • Bezpečne na internete

  Bezpečne na internete

  V dňoch od 7.12. do 9.12. 2020 sa nám aj napriek dištančnému vzdelávaniu poradilo zorganizovať online besedu pre žiakov tretej A a štvrtej A triedy. V rámci prevencie v spolupráci s príslušníčkou policajného zboru, pani kpt. Mgr. Lenkou Lásovou, sa žiaci dozvedeli zaujímavé a dôležité informácie týkajúce sa bezpečnosti na internete, pretože len málokto si uvedomuje, aké nebezpečenstvo predstavujú sociálne siete a internet. Pani policajtka žiakom porozprávala o zásadách bezpečného používania internetu a sociálnych sietí, ale najmä ako si  chrániť svoje súkromie.

  Každý by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo zverejňujeme na rôznych sociálnych sieťach, pretože to, čo tam raz dáme, tam ostane navždy, aj keď to vymažeme.

  Zároveň sa chcem poďakovať pani policajtke kpt. Lenke Lásovej, ktorá prijala pozvanie na besedu a pomohla žiakom nahliadnuť bezpečnejšie do lákavého virtuálneho sveta.  

   

  Mgr. Juliána Dovalová

  (koordinátor prevencie)

 • iBobor

  iBobor

  V dňoch od 12. do 16. 11. 2020 sa konala informatická súťaž iBobor pre žiakov ZŠ a SŠ, ktorá vznikla v roku 2004 a jej zakladateľkou sa stala prof. dr. Valentina Dagiené. 

  Žiaci si mohli overiť svoje vedomosti a zručnosti z oblasti informatiky. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. 

  V kategórii Kadeti sa úspešnými riešiteľmi stali Lukáš V.Kristián Z. (žiaci tretej A triedy) a v kategórii Juniori to boli Michal K. a Jozef T. (žiaci šiestej A triedy).

  Zároveň sa chcem poďakovať aj ostatným žiakom z piatej A a šiestej A  triedy, ktorí sa zúčastnili informatickej súťaže iBobor.

  Všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy. Pevne veríme, že sa jej zúčastnia aj budúci rok. 

   

                                                                                         Mgr. Juliána Dovalová

   

   

   

strana:

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Mateja Hrebendu, Hlavná 431, 981 12 Hnúšťa
  Hlavná 431, 981 12 Hnúšťa
 • 047 542 2301

Fotogaléria